Panasonic Electric Works HL1-L-AC115V
HL1-L-AC115V
Part No.:
HL1-L-AC115V
Datasheet:
ShinYuaHL1-L-AC115V.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPDT 15A 115V
MountingType:
Socketable
CoilVoltage:
115VAC
ContactRating(Current):
15 A
SwitchingVoltage:
125VAC - Nom
CoilCurrent:
10.4 mA
Features:
Lighted Indicator
TerminationStyle:
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
MustOperateVoltage:
92 VAC
MustReleaseVoltage:
34.5 VAC
OperatingTemperature:
-50°C ~ 70°C