Panasonic Electric Works HL2-H-AC115V
HL2-H-AC115V
Part No.:
HL2-H-AC115V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
Category:
Power Relays, Over 2 Amps
Package:
Datasheet:
ShinYuaHL2-H-AC115V.pdf
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 115V
Packaging:
Bulk
Series:
HL
ProductStatus:
Obsolete
MountingType:
Socketable
CoilVoltage:
115VAC
ContactForm:
DPDT (2 Form C)
ContactRating(Current):
10 A
SwitchingVoltage:
125VAC - Nom
CoilCurrent:
10.4 mA
CoilType:
Non Latching
Features:
TerminationStyle:
Plug In, Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
SealRating:
CoilInsulation:
MustOperateVoltage:
92 VAC
MustReleaseVoltage:
34.5 VAC
OperateTime:
10 ms
ReleaseTime:
10 ms
OperatingTemperature:
-50°C ~ 70°C