TE Connectivity Passive Product HVR10D10MK
HVR10D10MK
Part No.:
HVR10D10MK
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Axial, Tubular
Datasheet:
ShinYuaHVR10D10MK.pdf
Description:
RES CHAS MNT 10M OHM 10% 10W
  • Related Categories
Package/Case:
Axial, Tubular
Packaging:
Bulk
Series:
HVR, CGS
ProductStatus:
Active
Resistance:
10 MOhms
Tolerance:
±10%
Power(Watts):
10W
Composition:
Thick Film
TemperatureCoefficient:
±300ppm/°C
OperatingTemperature:
Features:
High Voltage, RF, High Frequency
CoatingHousingType:
Aluminum
MountingFeature:
Brackets (not included)
Size/Dimension:
0.394 Dia x 2.756 L (10.00mm x 70.00mm)
Height-Seated(Max):
LeadStyle:
Ferrule Ends (Ferrule Ends, M5 Thread)
Category:
Chassis Mount Resistors
Datasheet:
ShinYuaHVR10D10MK.pdf
1. How to order HVR10D10MK on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the HVR10D10MK price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of HVR10D10MK?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of HVR10D10MK.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as HVR10D10MK pin diagram, HVR10D10MK datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image HVR10D3M0J HVR10D25MK HVR10D10MK HVR10D100MK HVR10D1M0K
Part Number HVR10D3M0J HVR10D25MK HVR10D10MK HVR10D100MK HVR10D1M0K
Package/Case Axial, Tubular Axial, Tubular Axial, Tubular Axial, Tubular Axial, Tubular
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series HVR, CGS HVR, CGS HVR, CGS HVR, CGS HVR, CGS
ProductStatus Active Active Active Active Active
Resistance 10 MOhms 10 MOhms 10 MOhms 10 MOhms 10 MOhms
Tolerance ±10% ±10% ±10% ±10% ±10%
Power(Watts) 10W 10W 10W 10W 10W
Composition Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film Thick Film
TemperatureCoefficient ±300ppm/°C ±300ppm/°C ±300ppm/°C ±300ppm/°C ±300ppm/°C
OperatingTemperature - - - - -
CoatingHousingType Aluminum Aluminum Aluminum Aluminum Aluminum
Size/Dimension 0.394 Dia x 2.756 L (10.00mm x 70.00mm) 0.394 Dia x 2.756 L (10.00mm x 70.00mm) 0.394 Dia x 2.756 L (10.00mm x 70.00mm) 0.394 Dia x 2.756 L (10.00mm x 70.00mm) 0.394 Dia x 2.756 L (10.00mm x 70.00mm)