Microchip Technology ICT-12C/TR
ICT-12C/TR
Part No.:
ICT-12C/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-13
Datasheet:
ShinYuaICT-12C/TR.pdf
Description:
TVS DIODE 12VWM 17.1VC DO13
  • Related Categories
Package/Case:
DO-13
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
BidirectionalChannels:
1
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
12V
Voltage-Breakdown(Min):
14.1V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
17.1V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
70A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)