Vishay General Semiconductor - Diodes Division ICTE10C-E3/51
ICTE10C-E3/51
Part No.:
ICTE10C-E3/51
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
ShinYuaICTE10C-E3/51.pdf
Description:
TVS DIODE 10VWM 14.5VC 1.5KE
  • Related Categories
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Series:
TransZorb®
ProductStatus:
Obsolete
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
10V
Voltage-Breakdown(Min):
11.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
14.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
90A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)