Vishay General Semiconductor - Diodes Division ICTE15CHE3/51
ICTE15CHE3/51
Part No.:
ICTE15CHE3/51
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
ShinYuaICTE15CHE3/51.pdf
Description:
TVS DIODE 15VWM 21.4VC 1.5KE
  • Related Categories
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
ProductStatus:
Obsolete
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
15V
Voltage-Breakdown(Min):
17.6V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
21.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
60A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaICTE15CHE3/51.pdf
1. How to order ICTE15CHE3/51 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ICTE15CHE3/51 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ICTE15CHE3/51?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ICTE15CHE3/51.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Zener Zener Zener Zener Zener
BidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 15V 15V 15V 15V 15V
Voltage-Breakdown(Min) 17.6V 17.6V 17.6V 17.6V 17.6V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 21.4V 21.4V 21.4V 21.4V 21.4V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 60A 60A 60A 60A 60A
Power-PeakPulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)