Vishay General Semiconductor - Diodes Division ICTE18HE3/51
ICTE18HE3/51
Part No.:
ICTE18HE3/51
Manufacturer:
Vishay General Semiconductor - Diodes Division
Package:
DO-201AA, DO-27, Axial
Datasheet:
ShinYuaICTE18HE3/51.pdf
Description:
TVS DIODE 18VWM 25.2VC 1.5KE
  • Related Categories
Package/Case:
DO-201AA, DO-27, Axial
Packaging:
Bulk
Series:
Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
ProductStatus:
Obsolete
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
18V
Voltage-Breakdown(Min):
21.2V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
25.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
50A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
Applications:
Automotive
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaICTE18HE3/51.pdf
1. How to order ICTE18HE3/51 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the ICTE18HE3/51 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of ICTE18HE3/51?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of ICTE18HE3/51.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
ProductStatus Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete Obsolete
Type Zener Zener Zener Zener Zener
UnidirectionalChannels 1 1 1 1 1
Voltage-ReverseStandoff(Typ) 18V 18V 18V 18V 18V
Voltage-Breakdown(Min) 21.2V 21.2V 21.2V 21.2V 21.2V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp 25.2V 25.2V 25.2V 25.2V 25.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs) 50A 50A 50A 50A 50A
Power-PeakPulse 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW) 1500W (1.5kW)