Infineon Technologies IFF300B17N2E4PB11BPSA1
IFF300B17N2E4PB11BPSA1
Part No.:
IFF300B17N2E4PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
IFF300B17N2E4PB11BPSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1700V 400A 1500W
Packaging:
Bulk,Tray
Series:
MIPAQ™
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Half Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1700 V
Current-Collector(Ic)(Max):
400 A
Power-Max:
1500 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.3V @ 15V, 300A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
27 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Datasheet:
ShinYuaIFF300B17N2E4PB11BPSA1.pdf
1. How to order IFF300B17N2E4PB11BPSA1 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the IFF300B17N2E4PB11BPSA1 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IFF300B17N2E4PB11BPSA1?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Packaging Bulk,Tray Bulk,Tray Bulk,Tray Bulk,Tray Bulk,Tray
Series MIPAQ™ MIPAQ™ MIPAQ™ MIPAQ™ MIPAQ™
ProductStatus Active Active Active Active Active
IGBTType Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop Trench Field Stop
Configuration Half Bridge Half Bridge Half Bridge Half Bridge Half Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 1700 V 1700 V 1700 V 1700 V 1700 V
Current-Collector(Ic)(Max) 400 A 400 A 400 A 400 A 400 A
Power-Max 1500 W 1500 W 1500 W 1500 W 1500 W
Vce(on)(Max)@VgeIc 2.3V @ 15V, 300A 2.3V @ 15V, 300A 2.3V @ 15V, 300A 2.3V @ 15V, 300A 2.3V @ 15V, 300A
Current-CollectorCutoff(Max) 1 mA 1 mA 1 mA 1 mA 1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce 27 nF @ 25 V 27 nF @ 25 V 27 nF @ 25 V 27 nF @ 25 V 27 nF @ 25 V
Input Standard Standard Standard Standard Standard
NTCThermistor Yes Yes Yes Yes Yes
OperatingTemperature -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C -40°C ~ 150°C