Infineon Technologies IFS100B17N3E4PB11BPSA1
IFS100B17N3E4PB11BPSA1
Part No.:
IFS100B17N3E4PB11BPSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
Module
Datasheet:
IFS100B17N3E4PB11BPSA1.pdf
Description:
IGBT MOD 1700V 150A 600W
Packaging:
Bulk,Tray
Series:
MIPAQ™
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
IGBTType:
Trench Field Stop
Configuration:
Full Bridge
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1700 V
Current-Collector(Ic)(Max):
150 A
Power-Max:
600 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.3V @ 15V, 100A
Current-CollectorCutoff(Max):
1 mA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
9 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
Yes
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C