Infineon Technologies IGP10N60TXKSA1
IGP10N60TXKSA1
Part No.:
IGP10N60TXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaIGP10N60TXKSA1.pdf
Description:
IGBT 600V 20A TO220-3
Packaging:
Bulk,Tube
Series:
TrenchStop®
ProductStatus:
Active
IGBTType:
NPT, Trench Field Stop
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
20 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
30 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.05V @ 15V, 10A
Power-Max:
110 W
SwitchingEnergy:
430µJ
InputType:
Standard
GateCharge:
62 nC
Td(on/off)@25°C:
12ns/215ns
TestCondition:
400V, 10A, 23Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)