Infineon Technologies IKD10N60RFAATMA1
IKD10N60RFAATMA1
Part No.:
IKD10N60RFAATMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaIKD10N60RFAATMA1.pdf
Description:
IGBT 600V 20A 150W PG-TO252-3
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
ProductStatus:
Not For New Designs
IGBTType:
Trench
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
20 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
30 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.5V @ 15V, 10A
Power-Max:
150 W
SwitchingEnergy:
190µJ (on), 160µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
64 nC
Td(on/off)@25°C:
12ns/168ns
TestCondition:
400V, 10A, 26Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
72 ns
OperatingTemperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)