Infineon Technologies IRG4BC15UD-L
IRG4BC15UD-L
Part No.:
IRG4BC15UD-L
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-262-3 Long Leads, I²Pak, TO-262AA
Datasheet:
ShinYuaIRG4BC15UD-L.pdf
Description:
IGBT 600V 14A 49W TO262
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
14 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
42 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.4V @ 15V, 7.8A
Power-Max:
49 W
SwitchingEnergy:
240µJ (on), 260µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
23 nC
Td(on/off)@25°C:
17ns/160ns
TestCondition:
480V, 7.8A, 75Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
28 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)