Infineon Technologies IRG4BC40W-S
IRG4BC40W-S
Part No.:
IRG4BC40W-S
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaIRG4BC40W-S.pdf
Description:
IGBT 600V 40A 160W D2PAK
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
40 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
160 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.5V @ 15V, 20A
Power-Max:
160 W
SwitchingEnergy:
110µJ (on), 230µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
98 nC
Td(on/off)@25°C:
27ns/100ns
TestCondition:
480V, 20A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)