International Rectifier IRG4BC40W-SPBF
IRG4BC40W-SPBF
Part No.:
IRG4BC40W-SPBF
Manufacturer:
International Rectifier
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaIRG4BC40W-SPBF.pdf
Description:
IRG4BC40W - 600V WARP 60-150 KHZ
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
40 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
160 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.5V @ 15V, 20A
Power-Max:
160 W
SwitchingEnergy:
110µJ (on), 230µJ (off)
GateCharge:
98 nC
Td(on/off)@25°C:
27ns/100ns
TestCondition:
480V, 20A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)