Infineon Technologies IRG6I330UPBF
IRG6I330UPBF
Part No.:
IRG6I330UPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaIRG6I330UPBF.pdf
Description:
IGBT 330V 28A 43W TO220ABFP
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Trench
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
330 V
Current-Collector(Ic)(Max):
28 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
Vce(on)(Max)@VgeIc:
1.55V @ 15V, 28A
Power-Max:
43 W
SwitchingEnergy:
InputType:
Standard
GateCharge:
86 nC
Td(on/off)@25°C:
39ns/120ns
TestCondition:
196V, 25A, 10Ohm
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)