International Rectifier IRG7PH30K10DPBF
IRG7PH30K10DPBF
Part No.:
IRG7PH30K10DPBF
Manufacturer:
International Rectifier
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaIRG7PH30K10DPBF.pdf
Description:
IGBT W/ULTRAFAST SOFT RECOVERY D
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Trench
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
30 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
27 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.35V @ 15V, 9A
Power-Max:
180 W
SwitchingEnergy:
530µJ (on), 380µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
45 nC
Td(on/off)@25°C:
14ns/110ns
TestCondition:
600V, 9A, 22Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
140 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)