Infineon Technologies IRG7PH37K10DPBF
IRG7PH37K10DPBF
Part No.:
IRG7PH37K10DPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Datasheet:
ShinYuaIRG7PH37K10DPBF.pdf
Description:
IGBT 1200V 45A 216W TO247AC
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
45 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
60 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.4V @ 15V, 15A
Power-Max:
216 W
SwitchingEnergy:
1mJ (on), 600µJ (off)
GateCharge:
135 nC
Td(on/off)@25°C:
50ns/240ns
TestCondition:
600V, 15A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
120 ns
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)