Infineon Technologies IRG7PH44K10DPBF
IRG7PH44K10DPBF
Part No.:
IRG7PH44K10DPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Datasheet:
ShinYuaIRG7PH44K10DPBF.pdf
Description:
IGBT 1200V 70A 320W TO247AC
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
70 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
100 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.4V @ 15V, 25A
Power-Max:
320 W
SwitchingEnergy:
2.1mJ (on), 1.3mJ (off)
GateCharge:
200 nC
Td(on/off)@25°C:
75ns/315ns
TestCondition:
600V, 25A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
130 ns
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)