Infineon Technologies IRG7PH50UPBF
IRG7PH50UPBF
Part No.:
IRG7PH50UPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Datasheet:
ShinYuaIRG7PH50UPBF.pdf
Description:
IGBT 1200V 140A 556W TO247AC
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Trench
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
140 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
150 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2V @ 15V, 50A
Power-Max:
556 W
SwitchingEnergy:
3.6mJ (on), 2.2mJ (off)
GateCharge:
290 nC
Td(on/off)@25°C:
35ns/430ns
TestCondition:
600V, 50A, 5Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)