International Rectifier IRGB20B60PD1PBF
IRGB20B60PD1PBF
Part No.:
IRGB20B60PD1PBF
Manufacturer:
International Rectifier
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IRGB20B60PD1PBF.pdf
Description:
IGBT, 40A I(C), 600V V(BR)CES, N
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
IGBTType:
NPT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
40 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
80 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.8V @ 15V, 20A
Power-Max:
215 W
SwitchingEnergy:
95µJ (on), 100µJ (off)
GateCharge:
68 nC
Td(on/off)@25°C:
20ns/115ns
TestCondition:
390V, 13A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
28 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)