Infineon Technologies IRGIB10B60KD1P
IRGIB10B60KD1P
Part No.:
IRGIB10B60KD1P
Package:
TO-220-3 Full Pack
Datasheet:
ShinYuaIRGIB10B60KD1P.pdf
Description:
IGBT 600V 16A 44W TO220FP
Packaging:
Bulk,Tube
IGBTType:
NPT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
16 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
32 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.1V @ 15V, 10A
Power-Max:
44 W
SwitchingEnergy:
156µJ (on), 165µJ (off)
GateCharge:
41 nC
Td(on/off)@25°C:
25ns/180ns
TestCondition:
400V, 10A, 50Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
79 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)