Infineon Technologies IRGP30B60KD-EP
IRGP30B60KD-EP
Part No.:
IRGP30B60KD-EP
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaIRGP30B60KD-EP.pdf
Description:
IGBT 600V 60A 304W TO247AD
Packaging:
Tube
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
60 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
120 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.35V @ 15V, 30A
Power-Max:
304 W
SwitchingEnergy:
350µJ (on), 825µJ (off)
GateCharge:
102 nC
Td(on/off)@25°C:
46ns/185ns
TestCondition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
125 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)