International Rectifier IRGP35B60PDPBF
IRGP35B60PDPBF
Part No.:
IRGP35B60PDPBF
Manufacturer:
International Rectifier
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaIRGP35B60PDPBF.pdf
Description:
AUTOMOTIVE WARP2 IGBT ULTRAFAST
Packaging:
Bulk
Series:
ProductStatus:
Active
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
60 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
120 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.55V @ 15V, 35A
Power-Max:
308 W
SwitchingEnergy:
220µJ (on), 215µJ (off)
GateCharge:
240 nC
Td(on/off)@25°C:
26ns/110ns
TestCondition:
390V, 22A, 3.3Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
42 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)