Infineon Technologies IRGS10B60KDPBF
IRGS10B60KDPBF
Part No.:
IRGS10B60KDPBF
Manufacturer:
Infineon Technologies
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaIRGS10B60KDPBF.pdf
Description:
IGBT 600V 22A 156W D2PAK
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
NPT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
22 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
44 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.2V @ 15V, 10A
Power-Max:
156 W
SwitchingEnergy:
140µJ (on), 250µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
38 nC
Td(on/off)@25°C:
30ns/230ns
TestCondition:
400V, 10A, 47Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
90 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)