Infineon Technologies IRGS10B60KDTRRP
IRGS10B60KDTRRP
Part No.:
IRGS10B60KDTRRP
Datasheet:
ShinYuaIRGS10B60KDTRRP.pdf
Description:
IGBT 600V 22A 156W D2PAK
Packaging:
Tape & Reel (TR)
IGBTType:
NPT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
22 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
44 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.2V @ 15V, 10A
Power-Max:
156 W
SwitchingEnergy:
140µJ (on), 250µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
38 nC
Td(on/off)@25°C:
30ns/230ns
TestCondition:
400V, 10A, 47Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
90 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)