Infineon Technologies IRGS14C40LPBF
IRGS14C40LPBF
Part No.:
IRGS14C40LPBF
Datasheet:
ShinYuaIRGS14C40LPBF.pdf
Description:
IGBT 430V 20A D2PAK
Packaging:
Tube
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
430 V
Current-Collector(Ic)(Max):
20 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
Vce(on)(Max)@VgeIc:
1.75V @ 5V, 14A
Power-Max:
125 W
SwitchingEnergy:
InputType:
Logic
GateCharge:
27 nC
Td(on/off)@25°C:
900ns/6µs
OperatingTemperature:
-40°C ~ 175°C (TJ)