Infineon Technologies IRGS15B60KPBF
IRGS15B60KPBF
Part No.:
IRGS15B60KPBF
Datasheet:
ShinYuaIRGS15B60KPBF.pdf
Description:
IGBT 600V 31A 208W D2PAK
Packaging:
Tube
IGBTType:
NPT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
31 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
62 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.2V @ 15V, 15A
Power-Max:
208 W
SwitchingEnergy:
220µJ (on), 340µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
56 nC
Td(on/off)@25°C:
34ns/184ns
TestCondition:
400V, 15A, 22Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)