Infineon Technologies IRGS30B60KPBF
IRGS30B60KPBF
Part No.:
IRGS30B60KPBF
Package:
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
ShinYuaIRGS30B60KPBF.pdf
Description:
IGBT 600V 78A 370W D2PAK
Packaging:
Tube
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
78 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
120 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.35V @ 15V, 30A
Power-Max:
370 W
SwitchingEnergy:
350µJ (on), 825µJ (off)
GateCharge:
102 nC
Td(on/off)@25°C:
46ns/185ns
TestCondition:
400V, 30A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)