IXYS IXBR42N170
IXBR42N170
Part No.:
IXBR42N170
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-247-3
Datasheet:
ShinYuaIXBR42N170.pdf
Description:
IGBT 1700V 57A 200W ISOPLUS247
Packaging:
Tube
Series:
BIMOSFET™
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1700 V
Current-Collector(Ic)(Max):
57 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
300 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.9V @ 15V, 42A
Power-Max:
200 W
SwitchingEnergy:
InputType:
Standard
GateCharge:
188 nC
Td(on/off)@25°C:
TestCondition:
ReverseRecoveryTime(trr):
1.32 µs
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)