IXYS IXGP24N60C4
IXGP24N60C4
Part No.:
IXGP24N60C4
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaIXGP24N60C4.pdf
Description:
IGBT 600V 56A 190W TO220
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
PT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
56 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
130 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.7V @ 15V, 24A
Power-Max:
190 W
SwitchingEnergy:
400µJ (on), 300µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
64 nC
Td(on/off)@25°C:
21ns/143ns
TestCondition:
360V, 24A, 10Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)