IXYS IXSK30N60CD1
IXSK30N60CD1
Part No.:
IXSK30N60CD1
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
ShinYuaIXSK30N60CD1.pdf
Description:
IGBT 600V 55A 200W TO264
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
55 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
110 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.5V @ 15V, 30A
Power-Max:
200 W
SwitchingEnergy:
700µJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
100 nC
Td(on/off)@25°C:
30ns/90ns
TestCondition:
480V, 30A, 4.7Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
50 ns
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)