IXYS IXSP24N60B
IXSP24N60B
Part No.:
IXSP24N60B
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Single
Package:
TO-220-3
Datasheet:
ShinYuaIXSP24N60B.pdf
Description:
IGBT 600V 48A 150W TO220AB
Packaging:
Tube
Series:
ProductStatus:
Obsolete
IGBTType:
PT
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
600 V
Current-Collector(Ic)(Max):
48 A
Current-CollectorPulsed(Icm):
96 A
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.5V @ 15V, 24A
Power-Max:
150 W
SwitchingEnergy:
1.3mJ (off)
InputType:
Standard
GateCharge:
41 nC
Td(on/off)@25°C:
50ns/150ns
TestCondition:
480V, 24A, 33Ohm, 15V
ReverseRecoveryTime(trr):
OperatingTemperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)