IXYS IXYN110N120C4
IXYN110N120C4
Part No.:
IXYN110N120C4
Manufacturer:
IXYS
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Package:
SOT-227-4, miniBLOC
Datasheet:
ShinYuaIXYN110N120C4.pdf
Description:
IGBT 1200V 110A GEN4 XPT SOT227B
Packaging:
Tube
Series:
XPT™
ProductStatus:
Active
IGBTType:
Configuration:
Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max):
1200 V
Current-Collector(Ic)(Max):
220 A
Power-Max:
830 W
Vce(on)(Max)@VgeIc:
2.4V @ 15V, 110A
Current-CollectorCutoff(Max):
50 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce:
5.42 nF @ 25 V
Input:
Standard
NTCThermistor:
No
OperatingTemperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)
MountingType:
Chassis Mount
Category:
Transistors - IGBTs - Modules
Datasheet:
ShinYuaIXYN110N120C4.pdf
1. How to order IXYN110N120C4 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the IXYN110N120C4 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of IXYN110N120C4?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of IXYN110N120C4.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image IXYN110N120C4
Part Number IXYN110N120C4
Manufacturer IXYS
Packaging Tube
Series XPT™
ProductStatus Active
IGBTType -
Configuration Single
Voltage-CollectorEmitterBreakdown(Max) 1200 V
Current-Collector(Ic)(Max) 220 A
Power-Max 830 W
Vce(on)(Max)@VgeIc 2.4V @ 15V, 110A
Current-CollectorCutoff(Max) 50 µA
InputCapacitance(Cies)@Vce 5.42 nF @ 25 V
Input Standard
NTCThermistor No
OperatingTemperature -55°C ~ 175°C (TJ)