Microchip Technology JAN1N5639A
JAN1N5639A
Part No.:
JAN1N5639A
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-13
Datasheet:
ShinYuaJAN1N5639A.pdf
Description:
TVS DIODE 15.3VWM 25.2VC DO13
  • Related Categories
Package/Case:
DO-13
Packaging:
Bulk
Series:
Military, MIL-PRF-19500/500
ProductStatus:
Discontinued at Mosen
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
15.3V
Voltage-Breakdown(Min):
17.1V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
25.2V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
59.5A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C (TJ)