Microchip Technology JANTX1N5643A/TR
JANTX1N5643A/TR
Part No.:
JANTX1N5643A/TR
Manufacturer:
Microchip Technology
Category:
TVS - Diodes
Package:
DO-13
Datasheet:
ShinYuaJANTX1N5643A/TR.pdf
Description:
UNI-DIRECTIONAL TVS
  • Related Categories
Package/Case:
DO-13
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Series:
Military, MIL-PRF-19500/500
ProductStatus:
Active
Type:
Zener
UnidirectionalChannels:
1
BidirectionalChannels:
Voltage-ReverseStandoff(Typ):
23.1V
Voltage-Breakdown(Min):
25.7V
Voltage-Clamping(Max)@Ipp:
37.5V
Current-PeakPulse(10/1000µs):
40A
Power-PeakPulse:
1500W (1.5kW)
PowerLineProtection:
No
Applications:
General Purpose
Capacitance@Frequency:
OperatingTemperature:
-65°C ~ 175°C