Littelfuse Inc. LFR250602C
LFR250602C
Part No.:
LFR250602C
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Fuseholders
Package:
Datasheet:
ShinYuaLFR250602C.pdf
Description:
FUSE BLOK CART 250V 60A DIN RAIL
Packaging:
Box
Series:
LF
ProductStatus:
Active
MountingType:
DIN Rail
FuseSize:
0.813 Dia x 3 L (20.65mm x 76.2mm)
CurrentRating(Amps):
60 A
ForUseWith/RelatedProducts:
Class R Fuses
FuseType:
Cartridge
FuseholderType:
Holder
NumberofCircuits:
2
Voltage:
250V