Littelfuse Inc. LJ4006D8TP
LJ4006D8TP
Part No.:
LJ4006D8TP
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Thyristors - TRIACs
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
ShinYuaLJ4006D8TP.pdf
Description:
TRIAC ALT 6A 400V TO-252 D-PAK
Packaging:
Tube
Series:
LJxx06xx
ProductStatus:
Active
TriacType:
Logic - Sensitive Gate
Voltage-OffState:
400 V
Current-OnState(It(RMS))(Max):
6 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max):
1.2 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm):
60A, 72A
Current-GateTrigger(Igt)(Max):
20 mA
Current-Hold(Ih)(Max):
25 mA
Configuration:
Single
OperatingTemperature:
-40°C ~ 150°C (TJ)
MountingType:
Surface Mount
Category:
Thyristors - TRIACs
Datasheet:
ShinYuaLJ4006D8TP.pdf
1. How to order LJ4006D8TP on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the LJ4006D8TP price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of LJ4006D8TP?
(2)We are informed of the defect described above within 90 days after the delivery of LJ4006D8TP.
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
7.How to contact us to get technical supports, such as LJ4006D8TP pin diagram, LJ4006D8TP datasheet?
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image LJ6006D8RP LJ4006D8RP LJ4006D8TP LJ4006V8TP LJ6006D8TP
Part Number LJ6006D8RP LJ4006D8RP LJ4006D8TP LJ4006V8TP LJ6006D8TP
Manufacturer Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc. Littelfuse Inc.
Packaging Tube Tube Tube Tube Tube
Series LJxx06xx LJxx06xx LJxx06xx LJxx06xx LJxx06xx
ProductStatus Active Active Active Active Active
Voltage-OffState 400 V 400 V 400 V 400 V 400 V
Current-OnState(It(RMS))(Max) 6 A 6 A 6 A 6 A 6 A
Voltage-GateTrigger(Vgt)(Max) 1.2 V 1.2 V 1.2 V 1.2 V 1.2 V
Current-NonRepSurge5060Hz(Itsm) 60A, 72A 60A, 72A 60A, 72A 60A, 72A 60A, 72A
Current-GateTrigger(Igt)(Max) 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA 20 mA
Current-Hold(Ih)(Max) 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA 25 mA