Texas Instruments LM4040AIM3-2.5
LM4040AIM3-2.5
Part No.:
LM4040AIM3-2.5
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
PMIC - Voltage Reference
Package:
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Datasheet:
ShinYuaLM4040AIM3-2.5.pdf
Description:
IC VREF SHUNT 0.1% SOT23-3
Packaging:
Tape & Reel (TR),Cut Tape (CT)
Series:
ProductStatus:
Active
ReferenceType:
Shunt
OutputType:
Fixed
Voltage-Output(Min/Fixed):
2.5V
Voltage-Output(Max):
Current-Output:
15 mA
Tolerance:
±0.1%
TemperatureCoefficient:
100ppm/°C
Noise-01Hzto10Hz:
Noise-10Hzto10kHz:
35µVrms
Voltage-Input:
Current-Supply:
Current-Cathode:
65 µA
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C (TA)