Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205722102E3
MAL205722102E3
Part No.:
MAL205722102E3
Datasheet:
ShinYuaMAL205722102E3.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 200V SNAP
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
160mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.85 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
135 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
2.047 (52.00mm)