Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL205753471E3
MAL205753471E3
Part No.:
MAL205753471E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL205753471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
057 PSM-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
310mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
RippleCurrent@LowFrequency:
1.98 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
Impedance:
185 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaMAL205753471E3.pdf
1. How to order MAL205753471E3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MAL205753471E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAL205753471E3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAL205756101E3 MAL205736221E3 MAL205756479E3 MAL205753471E3 MAL205767479E3
Part Number MAL205756101E3 MAL205736221E3 MAL205756479E3 MAL205753471E3 MAL205767479E3
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 057 PSM-SI 057 PSM-SI 057 PSM-SI 057 PSM-SI 057 PSM-SI
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 470 µF 470 µF 470 µF 470 µF 470 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 250 V 250 V 250 V 250 V 250 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 310mOhm @ 100Hz 310mOhm @ 100Hz 310mOhm @ 100Hz 310mOhm @ 100Hz 310mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp 12000 Hrs @ 85°C 12000 Hrs @ 85°C 12000 Hrs @ 85°C 12000 Hrs @ 85°C 12000 Hrs @ 85°C
OperatingTemperature -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C -40°C ~ 85°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications Audio Audio Audio Audio Audio
RippleCurrent@LowFrequency 1.98 A @ 100 Hz 1.98 A @ 100 Hz 1.98 A @ 100 Hz 1.98 A @ 100 Hz 1.98 A @ 100 Hz
Impedance 185 mOhms 185 mOhms 185 mOhms 185 mOhms 185 mOhms
LeadSpacing 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)
Size/Dimension 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm) 1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max) 1.654 (42.00mm) 1.654 (42.00mm) 1.654 (42.00mm) 1.654 (42.00mm) 1.654 (42.00mm)