Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225912271E3
MAL225912271E3
Part No.:
MAL225912271E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL225912271E3.pdf
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 200V SNAP
Packaging:
Box
Series:
259 PHM-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
270 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
420mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
1.44 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.16 A @ 10 kHz
Impedance:
260 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.063 (27.00mm)