Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225957101E3
MAL225957101E3
Part No.:
MAL225957101E3
Datasheet:
ShinYuaMAL225957101E3.pdf
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Bulk
Capacitance:
100 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
1.12Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
870 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.305 A @ 10 kHz
Impedance:
760 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.260 (32.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Datasheet:
ShinYuaMAL225957101E3.pdf
1. How to order MAL225957101E3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MAL225957101E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAL225957101E3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAL225967221E3 MAL225966471E3 MAL225957101E3 MAL225957221E3 MAL225966221E3
Part Number MAL225967221E3 MAL225966471E3 MAL225957101E3 MAL225957221E3 MAL225966221E3
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 259 PHM-SI 259 PHM-SI 259 PHM-SI 259 PHM-SI 259 PHM-SI
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF 100 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 450 V 450 V 450 V 450 V 450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 1.12Ohm @ 100Hz 1.12Ohm @ 100Hz 1.12Ohm @ 100Hz 1.12Ohm @ 100Hz 1.12Ohm @ 100Hz
Lifetime@Temp 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 870 mA @ 100 Hz 870 mA @ 100 Hz 870 mA @ 100 Hz 870 mA @ 100 Hz 870 mA @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 1.305 A @ 10 kHz 1.305 A @ 10 kHz 1.305 A @ 10 kHz 1.305 A @ 10 kHz 1.305 A @ 10 kHz
Impedance 760 mOhms 760 mOhms 760 mOhms 760 mOhms 760 mOhms
LeadSpacing 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)
Size/Dimension 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm) 0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm) 1.260 (32.00mm)