Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225966471E3
MAL225966471E3
Part No.:
MAL225966471E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
ShinYuaMAL225966471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Bulk
Series:
259 PHM-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
320mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.09 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.135 A @ 10 kHz
Impedance:
250 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)
SurfaceMountLandSize:
MountingType:
Through Hole
Category:
Datasheet:
ShinYuaMAL225966471E3.pdf
1. How to order MAL225966471E3 on Shenzhen Shinyua Technology Co., Ltd.?
3. Are the MAL225966471E3 price and inventory displayed accurate?
4. What forms of payment are accepted?
Warm Tips: Some orders in certain payment forms may require handling fee.
5. How is the shipping arranged?
6. What is the process for return or replacement of MAL225966471E3?
(3)The PartNo is unused and only in the original unpacked packaging.
Two processes to return the products:
(1)Inform us within 90 days
(2)Obtain Requesting Return Authorizations
If you need any after-sales service, please do not hesitate to contact us.
Image MAL225967221E3 MAL225966471E3 MAL225957101E3 MAL225957221E3 MAL225966221E3
Part Number MAL225967221E3 MAL225966471E3 MAL225957101E3 MAL225957221E3 MAL225966221E3
Packaging Bulk Bulk Bulk Bulk Bulk
Series 259 PHM-SI 259 PHM-SI 259 PHM-SI 259 PHM-SI 259 PHM-SI
ProductStatus Active Active Active Active Active
Capacitance 470 µF 470 µF 470 µF 470 µF 470 µF
Tolerance ±20% ±20% ±20% ±20% ±20%
Voltage-Rated 400 V 400 V 400 V 400 V 400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance) 320mOhm @ 100Hz 320mOhm @ 100Hz 320mOhm @ 100Hz 320mOhm @ 100Hz 320mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C 3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C -40°C ~ 105°C
Polarization Polar Polar Polar Polar Polar
Ratings - - - - -
Applications General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency 2.09 A @ 100 Hz 2.09 A @ 100 Hz 2.09 A @ 100 Hz 2.09 A @ 100 Hz 2.09 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency 3.135 A @ 10 kHz 3.135 A @ 10 kHz 3.135 A @ 10 kHz 3.135 A @ 10 kHz 3.135 A @ 10 kHz
Impedance 250 mOhms 250 mOhms 250 mOhms 250 mOhms 250 mOhms
LeadSpacing 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm) 0.394 (10.00mm)
Size/Dimension 1.378 Dia (35.00mm) 1.378 Dia (35.00mm) 1.378 Dia (35.00mm) 1.378 Dia (35.00mm) 1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max) 1.457 (37.00mm) 1.457 (37.00mm) 1.457 (37.00mm) 1.457 (37.00mm) 1.457 (37.00mm)