Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225912561E3
MAL225912561E3
Part No.:
MAL225912561E3
Datasheet:
MAL225912561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 200V SNAP
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
200 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
230mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.31 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.465 A @ 10 kHz
Impedance:
160 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)