Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225916471E3
MAL225916471E3
Part No.:
MAL225916471E3
Datasheet:
MAL225916471E3.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
300mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
2.18 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
3.27 A @ 10 kHz
Impedance:
220 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)