Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225916821E3
MAL225916821E3
Part No.:
MAL225916821E3
Datasheet:
MAL225916821E3.pdf
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 400V SNAP
Capacitance:
820 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
180mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
3.25 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.875 A @ 10 kHz
Impedance:
140 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.441 (62.00mm)