Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225917561E3
MAL225917561E3
Part No.:
MAL225917561E3
Manufacturer:
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
MAL225917561E3.pdf
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 450V SNAP
Packaging:
Box
Series:
259 PHM-SI
ProductStatus:
Active
Capacitance:
560 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
230mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
RippleCurrent@LowFrequency:
2.76 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
4.14 A @ 10 kHz
Impedance:
170 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.378 Dia (35.00mm)
Height-Seated(Max):
2.244 (57.00mm)