Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225919221E3
MAL225919221E3
Part No.:
MAL225919221E3
Datasheet:
MAL225919221E3.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 500V SNAP
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
500 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
610mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.64 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
2.46 A @ 10 kHz
Impedance:
450 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
1.181 Dia (30.00mm)
Height-Seated(Max):
1.850 (47.00mm)