Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225927151E3
MAL225927151E3
Part No.:
MAL225927151E3
Datasheet:
MAL225927151E3.pdf
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP
Capacitance:
150 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
450 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
750mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.15 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.725 A @ 10 kHz
Impedance:
520 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.984 Dia (25.00mm)
Height-Seated(Max):
1.457 (37.00mm)