Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components MAL225956181E3
MAL225956181E3
Part No.:
MAL225956181E3
Datasheet:
MAL225956181E3.pdf
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP
Packaging:
Box
Capacitance:
180 µF
Tolerance:
±20%
Voltage-Rated:
400 V
ESR(EquivalentSeriesResistance):
720mOhm @ 100Hz
Lifetime@Temp:
3000 Hrs @ 105°C
OperatingTemperature:
-40°C ~ 105°C
RippleCurrent@LowFrequency:
1.24 A @ 100 Hz
RippleCurrent@HighFrequency:
1.86 A @ 10 kHz
Impedance:
520 mOhms
LeadSpacing:
0.394 (10.00mm)
Size/Dimension:
0.866 Dia (22.00mm)
Height-Seated(Max):
1.654 (42.00mm)